Lähes 200 juoksijaa koululaisten maastokisoissa

Uudenkaupungin koululaiset kilpailivat perjantaina Kalannissa mastojuoksun mestaruuksista. Osanottajia kauniissa säässä käydyissä kisoissa oli lähes 200.

Kahden alimman luokan kisamatka oli 0,9 kilometriä, muut alakoululaiset juoksivat 1,8 kilometriä ja 7-9 luokkalaiset 2,4 kilometriä

Monissa sarjoissa osanottajia oli yli 20 ja kisa tiukkaa loppusuoralle asti ja mitalit ratkottiin sekuntien eroilla.

Ylivoimaisimpia voittajia olivat neljännen luokan tyttöjen sarjassa Emilia Ellä, jonka voittomarginaali oli yli puoli minuuttia ja kuudennen luokan tyttöjen sarjassa Julia Saarinen, joka voitti kakkosta yli 40 sekuntia.

Järjestelyistä vastasivat yhdessä Kalannin koulun opettajat ja Kalannin Vankka.

 

1 lk pojat, 1) Anton Haijanen Yhtenäiskoulu 03:54,0, 2) Veeti Laine Kalanti 03:57,9, 3) Severi Jalonen Saarnisto 04:08,5, 4) Eemil Huutola Saarnisto 04:10,8, 5) Semo Gustafsson Yhtenäiskoulu 04:15,9, 6) Teo Valmunen Hakametsä 04:24,1, 7) Veeti Salminen Saarnisto 04:28,5, 8) Nooa Rostedt Saarnisto 04:28,8, 9) Jimi Niskala Saarnisto 04:41,4, 10) Rami Toivonen Kalanti 04:42,8, 11) Aleksi Laakso Hakametsä 04:48,8, 12) Julius Ihala Hakametsä, 04:53,8, 13) Onni Kotiranta Saarnisto 05:04,6, 14) Frans Heinonen Kalanti 05:06,8, 15) Sisu Broström Yhtenäiskoulu 05:29,1, 16) Eemeli Rantanen Lokalahti 05:54,4.

 

1 lk tytöt, 1) Janette Sjöberg Hakametsä 04:14,5, 2) Ellen Ellä Kalanti 04:20,9, 3) Jasmin Häggström Hakametsä 04:26,0, 4) Jasmin Mattila Lokalahti 04:35,4, 5) Sara Reini Kalanti 05:13,3, 6) Ruska Häätylä Saarnisto 05:15,2, 7) Jessica Lehtonen Kalanti 05:44,8, 8) Milja Tukiainen Lokalahti 06:17,9, 9) Christina Pöldes Hakametsä 06:28,5, 10) Angela Teikola Hakametsä 06:30,7.

 

2 lk pojat, 1) Kristian Henttula Kalanti 03:29,7, 2) Niilo Lännistö Lokalahti 03:45,7, 3) Artturi Helimo Kalanti 03:48,2, 4) Samu Jokila Kalanti 03:49,7, 5) Joonatan Turunen Saarnisto 03:52,4, 6) Elias Vuola Kalanti 03:52,7, 7) Daniel Räsänen Yhtenäiskoulu 03:53,0, 8) Eetu Salin Yhtenäiskoulu 03:53,4, 9) Riku Märijärvi Yhtenäiskoulu 03:58,3, 10) Elmeri Jokimutka Yhtenäiskoulu 03:58,9, 11) Olli Salin Yhtenäiskoulu 04:07,6, 12) Aatu Saarinen Saarnisto 04:16,4, 13) Santeri Johansson Yhtenäiskoulu 04:20,5, 14) Timofey Polskiy Kalanti 04:24,9, 15) Ukko Viitanen Yhtenäiskoulu 04:28,1, 16) Väinö Blomvall Kalanti 04:31,1, 17) Rasmus Paadar Hakametsä 04:39,5, 18) Joonas Leino Kalanti 04:41,4, 19) Aaro Laurila Lokalahti 04:41,8, 20) Jonas Trave Saarnisto 04:51,2, 21) Anton Hirvonen Saarnisto 04:52,3, 22) Luca Laurila Saarnisto 05:00,0, 23) Oliver Suopajärvi Yhtenäiskoulu 05:01,3, 24) Joonas Heinonen Kalanti 05:09,7, 25) Konsta Lehtovirta Yhtenäiskoulu 06:01,5.

 

2 lk tytöt, 1) Emma Helminen Yhtenäiskoulu 03:43,4, 2) Fiina Sarametsä Yhtenäiskoulu 03:45,7, 3) Olivia Suutari Saarnisto 03:49,7, 4) Eini Humppi Kalanti 03:51,4, 5) Nelli Uusitalo Saarnisto 03:54,2, 6) Elli Tättilä Kalanti 03:54,9, 7) Senja Siivonen Hakametsä 03:59,1, 8) Iida Lalla Saarnisto 04:13,5, 9) Emma Laine Saarnisto 04:16,7, 10) Tiia Mattila Yhtenäiskoulu 04:17,7, 11) Nea Niskanen Yhtenäiskoulu 04:30,4, 12) Aini Puukki Yhtenäiskoulu 04:32,4, 13) Netta Virtanen Kalanti 04:51,8, 14) Minni Pikkarainen Saarnisto 04:58,5, 15) Maria Alanissi Lokalahti 05:11,5, 16) Oili Saarinen Yhtenäiskoulu 05:12,7, 17) Ronja Hukka Lokalahti 05:19,1, 18), Seela Kuitula Kalanti 05:43,5, 19) Jasmin Damberg Yhtenäiskoulu 06:32,2, 20) Kerttu Lehtonen Yhtenäiskoulu 06:32,5, 21) Essi Saari Yhtenäiskoulu 07:10,7, 22) Evi Hyytiä Yhtenäiskoulu 08:35,4.

 

3 lk pojat, 1) Kustaa Salmela Kalanti 07:29,2, 2) Luka Saarinen Saarnisto 07:44,5, 3) Elias Uusitalo Saarnisto 07:45,8, 4) Veeti Laaksonen Yhtenäiskoulu 07:56,5, 5) Jesperi Sjöberg Hakametsä 08:10,1, 6) Justus Rivinius Kalanti 08:12,6, 7) Valtteri Oikari Yhtenäiskoulu 08:38,1, 8) Sampo Huuskonen Saarnisto 08:42,2, 9) Luka Kallio Lokalahti 09:04,0, 10) Wertti Virtanen Lokalahti 09:19,3. 11) Roope Ketoniemi Kalanti 09:30,1, 12) Tuomas Ankelo Kalanti 09:32,3, 13) Ami Hyvönen Yhtenäiskoulu 09:49,4, 14) Jyri Tuomaala Yhtenäiskoulu 10:14,8, 15) Eemeli Korhonen Kalanti 10:20,9, 16) Akusti Söderman Kalanti 10:24,7, 17) Sisu Parviainen Lokalahti 10:38,4, 18) Tomi Holm Yhtenäiskoulu 10:41,7, 19) Joona Koskinen Kalanti 10:54,8, 20) Juhani Ahtiainen Lokalahti 13:33,2.

 

3 lk tytöt, 1) Nanna Kukkula Kalanti 07:37,6, 2) Anni Saarinen Kalanti 07:40,2, 3) Emilia Tähkänen Kalanti 08:10,3, 4) Caroliina Reini Kalanti 08:44,8, 5) Eveliina Humppi Kalanti 09:21,8, 6) Oona Huuhtanen Saarnisto 09:29,1, 7) Ellen Wahlbäck Saarnisto 09:43,6, 8) Tytti Suominen Kalanti 09:50,4, 9) Merilii Nikula Saarnisto 09:56,6, 10) Peppi Majuri Lokalahti 10:27,5, 11) Meeri Huhtala Yhtenäiskoulu 10:44,9.

 

4 lk pojat, 1) Joni Seppänen Kalanti 07:04,2, 2) Eemeli Nurmi Yhtenäiskoulu 07:11,9, 3) Marius Koivisto Yhtenäiskoulu 07:12,2, 4) Jyri Holvitie Kalanti 07:28,7, 5) Rasmus Nikkanen Saarnisto 07:35,3, 6) Elias Wallin Hakametsä 07:58,8, 7) Viljami Vuorinen Yhtenäiskoulu 08:07,5, 8) Samu Koski Yhtenäiskoulu 08:15,4, 9) Miro Salo Saarnisto 08:17,8, 10) Leevi Kuusjärvi Kalanti 08:20,2.

 

11) Antto Lehmus Yhtenäiskoulu 08:25,3, 12) Lauri Karppinen Lokalahti 08:40,7, 13) Jeremias Sjöberg Hakametsä 08:41,0, 14) Ville Saari Pyhämaa 09:10,6, 15) Marcus Ruohonen Kalanti 09:13,7, 16) Aleks Tintunen Yhtenäiskoulu 09:29,5, 17) Onni Alanissi Lokalahti 09:37,5, 18) Hugo Salin Yhtenäiskoulu 09:47,9, 19) Joona Hyyryläinen Yhtenäiskoulu 09:55,6, 20) Akseli Blomberg Yhtenäiskoulu 09:56,5, 21) Johannes Heilä Lokalahti 10:41,0.

 

4 lk tytöt, 1) Emilia Ellä Kalanti 07:01,6, 2) Rania Toivonen Saarnisto 07:36,3, 3) Wilma Laine Kalanti 08:07,8, 4) Sofia Talvensaari Hakametsä 08:25,6, 5) Ennimaria Kangasniemi Kalanti 09:23,6, 6) Jasmin Järvelä Lokalahti 09:45,4, 7) Minea Lohimies Kalanti 10:07,5, 8) Venla Virtanen Kalanti 10:10,6, 9) Charlotte Lehtonen Yhtenäiskoulu 10:21,4, 10) Annika Juvonen Lokalahti 10:23,1, 11) Alli Niinisaari Yhtenäiskoulu 10:32,0, 12) Azra Karagulle Kalanti 10:48,5, 13) Kristiina Kurkilahti Lokalahti 12:30,5, 14) Julia Heinonen Kalanti 13:00,3, 15) Amanda Ylijurva Kalanti 17:12,6, 16) Amelia Lintunen Kalanti 17:15,7.

 

5 lk pojat, 1) Viljami Arvonen Saarnisto 07:28,0, 2) Joel Jäspilä Yhtenäiskoulu 07:45,5, 3) Saku Järvinen Saarnisto 07:48,0.

 

5 lk tytöt, 1) Mea Toivonen Saarnisto 06:59,0, 2) Aino Karsila Saarnisto 07:01,8, 3) Aino Saarinen Kalanti 07:19,7, 4) Emma Usvala Yhtenäiskoulu 07:37,1, 5) Linda Ellä Kalanti 07:40,5, 6) Siiri Nousiainen Yhtenäiskoulu 07:44,3, 7) Venla Virtamo Lokalahti 09:09,3, 8) Noora Hannula Kalanti 09:58,3, 9) Minttu Mäkiranta Kalanti 11:46,5, 10) Anni Saario Kalanti 12:00,5.

 

6 lk pojat, 1) Eemeli Karru Yhtenäiskoulu 06:31,0, 2) Lauri Saarinen Kalanti 06:33,1, 3) Otto Hiivola Kalanti 06:35,6, 4) Jonne Järvinen Yhtenäiskoulu 06:46,5, 5) Akseli Arvonen Yhtenäiskoulu 06:46,8, 6) Nooa Laurila Lokalahti 06:56,3, 7) Rasmus Taskinen Kalanti 07:05,8, 8), Jami Lehtinen Yhtenäiskoulu 07:06,8, 9) Emil Appelblom Yhtenäiskoulu 07:19,3, 10) Konsta Utrila Lokalahti 07:37,3, 11) Elias Kangasniemi Kalanti 07:56,9, 12) Trevor Andersson Yhtenäiskoulu 08:03,2, 13) Juho Uusikartano Pyhämaa 08:04,8, 14) Justus Laukkanen Hakametsä 08:43,1, 15) Samuli Siekkinen Saarnisto 08:47,7, 16) Roope Hahtala Hakametsä 08:56,6, 17) Antti Laukkanen Hakametsä 09:00,2, 18) Rasmus Marttila Lokalahti 10:28,2, 19) Miro Ämmälä Saarnisto 10:53,9.

 

6lk tytöt, 1) Julia Saarinen Lokalahti 06:59,9, 2) Iida Pohjalainen Hakametsä 07:42,4, 3) Camilla Lehtonen Yhtenäiskoulu 08:09,9, 4) Lotta Koivisto Yhtenäiskoulu 08:14,4, 5) Vilma Lindroth Yhtenäiskoulu 08:38,9, 6) Aino Uusikartano Pyhämaa 09:43,5, 7) Emma Anttila Yhtenäiskoulu 09:44,4, 8) Emma Isotupa Pyhämaa 10:29,0, 9) Milla Saramo Saarnisto 12:18,8, 10) Veera Saari Pyhämaa 13:11,6, 11) Iiris Laitonen Kalanti 13:42,7.

 

7 lk pojat, 1) Mio Hyvönen Yhtenäiskoulu 09:51,6.

 

7 lk tytöt, 1) Usvala Aino Yhtenäiskoulu 09:45,1, 2) Linnea Ellä Kalanti 10:01,4, 3) Toivonen Senja Yhtenäiskoulu 11:19,0.

 

8 lk pojat, 1) Jere Seppänen Kalanti 08:37,2.

 

8 lk tytöt, 1) Linnea Maikola Kalanti 09:51,5, 2) Janette Varjonen Saarnisto 12:22,4.

 

Artikkelikuvassa 4 luokan tytöt vauhdissa, Emilia Ellä oli jo sadan metrin jälkeen napannut kärkipaikan.